Results for Champion and Reserve from each show will be publicised on this page.
Owners will be given a one month time scale to raise any issues regarding the placings of the Champion or Reserve Champion of that particular show.
After this time scale the results will be final.

Please see the Judging and Showing Handbook for rules and regulations.

* indicates medal winner

 

2020 Show Results

Bronze Medal Shows

MARCH

15th Midland WPCA spring show

A Champion – *COFFEEPOT INDIANA JONES 105118

A Reserve – 173160 Tryfel Royal Rose

 

B Champion – *CADLANVALLEY MASTERCLASS 105880

B Reserve – CADLANVALLEY GOLDEN VOYAGER 107656

C Champion – *HILLGARTH LUCKY LEGEND 99450

C Reserve – 179050 Ormond Rose Gold

 

D Champion – DANAWAY CHEROKEE 89886

D Reserve – *183419 Maesymor Dorothy

 

WPBR Champion – *26953 DIBYNN BRIDGET JONES

WPBER Reserve – MILLRIVER DESTINY 14811

 

 

15th South Eastern WPCA spring show

A Champion – *NYNWOODS FIRE STORM 101599

A Reserve – COSFORD WISHES VILLAIN 107323

 

B Champion – CADLANVALLEY GLIMMER 93386

B Reserve – KALLARED HEARTBEAT 108170

 

C Champion – *TYRLLAWN ROLLS-ROYCE 93194

C Reserve – SOMERFORD GRANVILLE 48668

 

D Champion – *184474 London Just Devine

D Reserve – BUCKSWOOD INVINCIBLE 87174

 

WPBR Champion – * MOORFARM BANDSMAN 14358

WPBR Reserve – WESTLING SHADES OF GLORY 14842

 

South Yorkshire – 23rd August 2020

 

A Champion – * 140345 Fouroaks Charisma

A Reserve – Cosford Dylan 109117

 

B Champion – Kulltorp Lavendel

B Reserve – * WALSEKER ROCA ROJA 107729

 

C Champion – * TYREOS ARAGORN 76618

C Reserve – CITADEL TOY SOLDIER 108661

 

D Champion – * CAEDERWEN JAGER BOMB 96855

D Reserve – BUCKSWOOD INVINCIBLE 87174

 

WPBR Champion – * 22398 TELYNAU CAPRI

WPBR Reserve – Trindod Celtic Lord

 

Performance Medal – 134024 Pentrefelin Consuela

Bucks Counties Spectacular 6th September 2020

 

A champion –  STONEDGE SOLOMON 94519

A Reserve Champion –  * 183334 Manorlea Macey

 

B Champion –  * CADLANVALLEY GOLDRUSH 107650

B Reserve Champion –  THISTLEDOWN SHEER MAGIC 100270

 

C Champion –  * COSTA JOE THE BOSS 105169

C Reserve Champion –   184005 Hywi Tiger Lily

 

D Champion –  * 168532 London Olympic Rose

D Reserve Champion –  181829 Trevallion Herrera

 

WPBR Champion – *SANDBORO SIR HENRY 14628
WPBR Reserve Champion –
27444 LITTON SAMARA

 

Performance Medal –  Cavyl Barley 83310
Performance Medal –  Drogeda Valentino 81232

 

 

Tilney St Lawrence Rc – 20th September 2020

 

A champion –  * COSFORD DYLAN 109117

A Reserve Champion –  140621 Blethyn Ring’o’roses

 

B Champion –  * 152410 Thistledown Grace Kelly

B Reserve Champion – 185123 Cadlanvalley Princess Prada

 

C Champion –  * HILLGARTH MASTERMIND 100153

C Reserve Champion –   148740 Riverbank Danielle

 

D Champion –  * 153228 Kaydence Voodoo

D Reserve Champion –  Kaydence Venom

 

WPBR Champion – * 26882 LLANAI ARIANNA
WPBR Reserve Champion –
MILLRIVER DESTINY 14811

 

Performance Medal –  *143571 Colliyers Good As Gold
Performance Medal –  ROOKERY BATCHELORS-BUTTON 100666

Performance Medal –  GREENLINKS TIGER MOTH 77200
Performance Medal –  161392 Corstan Penelope
Performance Medal –  AVONVALLEY TIGER BAY 88937

 

 

 

The East Anglia Championship Horse Show 26th September 2020

 

A champion –  * 156324 Windleshaw Saskia

A Reserve Champion –  178767 Islyn Perlen

 

B Champion –  * HENIARTH COTTON GOLD (IR) 442

B Reserve Champion –  160145 Cadlanvalley Cashmere

 

C Champion –  MAYGEM THE RINGMASTER 108953

C Reserve Champion –   179522 Dycott In Fashion

 

D Champion –  * 167343 Rotherdale Fashion

D Reserve Champion –  185703 Tireve Tywysoges Diva

 

WPBR Champion – *Ducketts dilemma

WPBR Reserve Champion – SALTRE MR SELFRIDGE 14823

 

Performance Medal –  *FRONARTH RONALDO 61543

Performance Medal –  GLEBEDALE JUMBLE 90410

Performance Medal – * 164345 Musbury Contessa

 

 

South Yorkshire Welsh Show 4th October 2020

 

A champion –  * KATOMS CAPPUCINO 106308

A Reserve Champion –  Rookery Roscoe

 

B Champion –  * HENIARTH DERRING-DO 104016

B Reserve Champion –  WALSEKER ROCA ROJA 107729

 

C Champion –  *ANNOD ST GEORGE 109504

C Reserve Champion –   Popsters Maid of Honour 185897

 

D Champion –  * 181829 Trevallion Herrera

D Reserve Champion –  183057 Goldenisle Glamorous

 

WPBR Champion – * SALTRE MR SELFRIDGE 14823

WPBR Reserve Champion – 27106 DANWOOD FAIRYTALE

 

Performance Medal – *174474 Popsters Rock-Chick

Performance Medal – SANGRUG DUN IN GOLD 100799

 

 

 

East Midlands WPCA 11th October 2020

 

A champion –  * 148057 Tiffwyl Midsummer

A Reserve Champion –  178625 Merridell Mersaides

 

B Champion –  WALSEKER ROCA ROJA 107729

B Reserve Champion –  HENIARTH DERRING-DO 104016

 

C Champion –  * 172352 Taincwm Zetta

C Reserve Champion –   Tynwydd Queen of Clubs 185185

 

D Champion –  CAEDERWEN JAGER BOMB 96855

D Reserve Champion –  181829 Trevallion Herrera

 

WPBR Champion – * 27444 LITTON SAMARA

WPBR Reserve Champion – Trindod Celtic-Lord 15055

Silver Medal Results

July 26th South yorkshire Welsh Show

 

A Champion – *169868 Delami Boudicia

A Reserve – DUKESHILL DINOZZO 90175

 

B Champion – * 173529 Glansevin Firefairy

B Reserve – 152410 Thistledown Grace Kelly

C Champion – * 165520 Abergavenny Hetti

C Reserve – 172352 Taincwm Zetta

D Champion – *159340 Trefnant Flying Lady

D Reserve – LARNLEIGHS EXPRESS 85664

 

WPBR Champion – Stanleygrange Copy Cat
WPBER Reserve – * 22398 TELYNAU CAPRI

South Eastern WPCA – 16th August 2020

A Champion – *169868 WAXWING PASSPORT 104092

A Reserve – 179787 Rowfantina On My Honour

 

B Champion – * LONGHALVES RENOIR 96746

B Reserve – 174954 Fairywren De L’aurore

Champion C –  142744 Synod Royal Treasure

Reserve C –  184005 Hywi Tiger Lily

D Champion – * BUCKSWOOD INVINCIBLE 87174

D Reserve – 166287 Danaway Black-rose

 

WPBR Champion – *27312 LARKHAVEN ‘I HOPE YOU DANCE
WPBR Reserve – 17551 RAYID FLYING LADY

 

Eastern WPCA 13th September 2020

 

A champion – *178625 MERRIDELL MERSAIDES

A Reserve –  Senators Prada

 

B Champion –  *HENIARTH COTTON GOLD (IR) 442

B Reserve –  Hillcrests the Enchantress

 

C Champion –  *TYREOS ARAGORN 76618

C Champion –   164166 Cynorian Maggie May

 

D Champion –  *168532 LONDON OLYMPIC ROSE

D Champion –  181946 Bryncendl Meghan

Worsley Gala & Welsh Medal Show 12th December

A champion –   *ROOKERY ROSCOE 110617
A Reserve Champion – COSFORD WISHES VILLAIN 107323

 

B Champion –   *KALLARED HEARTBEAT 108170

B Reserve Champion – Clanmill Hello Sunshine 185180

 

C Champion –   *186055 TRYFEL GLAMOUR QUEEN

C Reserve Champion –  182780 Menai Cadwen Berffaith

 

D Champion –   *TREVALLION CULHWCH 104842

D Reserve Champion –   Brynnant Seren-Mai 185949

 

WPBR Champion –  *LITTON HYPERION 14916

WPBR Reserve Champion – 27565 FOURGATES FOXY LADY

Performance Medal –  Popsters Olympic Star 102642

Performance Medal –  Dyffrnygwy Sir Picasso 102642

_____________________________________________________

 

Gwynedd WPCA 13th December

A champion –   *185982 LACY CIARA

A Reserve Champion – CWMHIR SNAPSHOT 108168

 

B Champion –   *185526 NEWCROFT STRIKE A POSE

B Reserve Champion – 183217 Telynau Fairie Lace

 

C Champion –   *TRENEWYDD LOVE AFFAIR

C Reserve Champion –  Bombard Proud Susan 186827

 

D Champion –   *GWENLLAN BRENIN COCH 110779

D Reserve Champion – Abergavenny Katya 185218

 

WPBR Champion – *BODERNOG ROYAL MAID MARION

WPBR Reserve Champion – Abermenai Lady Million 27739

 

Performance Medal –  169474 Brynbella Foxy Lady

Performance Medal –  Bodwenarth Owain Glyndwr 75947