The East Anglian Horse Show Show Date – 2nd July 2022 Medal Status – Bronze Website – http://www.theeastangliahorseshow.org.uk/
Links Download a Schedule Enter Online Full Results
Results
Section A

Langford, Mrs S.V. – Salbrook

Champion *177897 Drumaddie Hannah Reserve 184777 Butleigh Fleur
Section B

Langford, Mrs S.V. – Salbrook

Champion *457 Melau Elsa Reserve Cadlanvalley Golden Voyager 107656
Section C

Newman, Miss Chris. J. – Kaydence

Champion *Leebron Thomas O’Malley 104670 Reserve RAF Buckswood Coco Chanel
Section D

Newman, Miss Chris. J. – Kaydence

Champion Buckswood Invincible 87174 Reserve 176979 Gwilymparc Selina
Welsh Part Bred

Langford, Mrs S.V. – Salbrook

Champion 26882 Llanai Arianna Reserve *Brynnebo Johnny Cash 15104
Machen Agricultural Show Show Date – 2nd July 2022 Medal Status – Bronze Website – https://www.machenshow.com/
Links Download a Schedule Enter Online Full Results
Results
Section A

Bigley, Mrs M.A. – Llanarth

Champion *175736 Tryfel Tikitiboo Reserve Tiffwyl Maverick 96526
Section B

Bigley, Mrs M.A. – Llanarth

Champion *Hanmere Silver Dollor 71172 Reserve 176589 Antsar Pretty Rhosyn
Section C

Jones, Mr A.R. – Cilybebyll

Champion *171701 Hywi Super Model Reserve Abergavenny Jackpot 108652
Section D

Jones, Mr A.R. – Cilybebyll

Champion 180418 Cwmomefus Telynores Muriel Reserve 188857 Willowcourt Jewel
Welsh Part Bred Champion N/A Reserve N/A
Lampeter Agricultural Show Show Date – 2nd July 2022 Medal Status – Bronze Website – https://www.lampetershow.co.uk/
Links Download a Schedule Enter Online Full Results
Results
Section A

Pearce, Mrs. J.E.S. – Glyncoch

Champion *174430 Deweijerds Hailey Reserve 188963 Rhesfair Dangerous Lady
Section B

Evans, Miss L. J. – Smokeycott

Champion *161755 Linksbury Miss Polly Reserve 185963 Bronheulog Petal
Section C

Thomas, Mrs T.H. – Abercippyn

Champion *158621 Glanteifi Adel Reserve 188950 Gellifedw Matilda
Section D

Smith, Ms S. – Trevallion

Champion *188183 Parc Trysor Reserve 183510 Crayvalley for the Road
Welsh Part Bred

Hillard, Mrs. L.B. – Gryngallt

Champion *Rhosalen Black Thunder 14938 Reserve 23899 Deanhills Quotation
Leicestershire County Show Show Date – 2nd -3rd July 2022 Medal Status – N/A Website – https://www.leicestershirecountyshow.co.uk/ 
Links Download a Schedule Enter Online Full Results
Results
Section A Champion N/A Reserve N/A
Section B Champion N/A Reserve N/A
Section C Champion N/A Reserve N/A
Section D Champion N/A Reserve N/A
Welsh Part Bred Champion N/A Reserve N/A
Tudor Rose Summer Bronze Medal Show Show Date – 3rd July 2022 Medal Status – Bronze Website – http://tudorrosewpca.weebly.com/
Links Download a Schedule Enter Online Full Results
Results
Section A

Goodwin, Mrs S.E.V. – Tamevalley

Champion *174499 Hope Nougat Reserve Islyn Thor 110086
Section B

Goodwin, Mrs S.E.V. – Tamevalley

Champion *159959 Paddock Chiffon Reserve 179847 Paddock Dakota
Section C

Ferris, Mrs. L.J. – Rotherdale

Champion *Pontardawe Johnny B Goode 111502 Reserve 165520 Abergavenny Hetti
Section D

Ferris, Mrs. L.J. – Rotherdale

Champion *177307 Dearnevalley Lady Mary Reserve 175006 Caederwen Briallen
Welsh Part Bred

Goodwin, Mrs S.E.V. – Tamevalley

Champion *28393 Just Another Galway

Reserve Buckland Elizabeth
Scottish All Welsh Show Show Date – 3rd July 2022 Medal Status – Bronze Website – https://www.facebook.com/groups/334687213349488/
Links Download a Schedule Enter Online Full Results
Results
Section A

Anderson, Mr A.J. – Bryndefaid

Champion *185462 Gartconnel Wonder-Lust Reserve 168646 Gartconnel Seren Jon
Section B

Anderson, Mr A.J. – Bryndefaid

Champion *180344 Goldenwood Georgie Girl Reserve 162188 Tygolau Chardonay
Section C

Baldwin, Miss T.M. – Janton

Champion *Hillgarth Starman 107039 Reserve Brynseion Red Alert 101932
Section D

Baldwin, Miss T.M. – Janton

Champion *178311 Nunthorpe National Treasure Reserve 18900 Nunthorpe Secret Keeper
Welsh Part Bred

Anderson, Mr A.J. – Bryndefaid

Champion RAF Craiglea Miss Pimms Reserve 28187 Aithernie Rose of Clare
Midland WPCA Summer Show Show Date – 3rd July 2022 Medal Status – Silver Website – https://www.facebook.com/midlandwpca/
Links Download a Schedule Enter Online Full Results
Results
Section A

Williams, Mr T.P. – Crimond

Champion 174515 Glyncoch Karen Reserve 183563 Brynseion Tiffin
Section B

James, Mr J.C. – Sianwood

Champion 160680 Thistledown Sheer Bliss Reserve Moelgarnedd Mabon 112052
Section C

Howard, Mr R. – Moorcroft

Champion *Pwllmelin The Fox 97493 Reserve 156991 Nebo Betty
Section D

Harper, Mr T. J. P. – Pantydwr, Tydorkin

Champion *164100 Llanwnen Golden Delight Reserve 179281 Lwynhywel Crackling Rose
Welsh Part Bred

Wall, Mr T.A.R. – Nynwoods, Tellevey

Champion *Saltre Celtic Prince 15368 Reserve Moorfarm Bandsman 14358
Gwynedd WPCA Summer Show Show Date – 9th July 2022 Medal Status – Bronze Website – https://www.gwpcba.com/#/
Links Download a Schedule Enter Online Full Results
Results
Section A

French, Mrs E.R. – Forlan

Champion *Trehwfa Booty Hunter 107982 Reserve Fronbach Cledwyn 97973
Section B

Cheetham, Mrs K.E. – Carrwood

Champion *185648 Janpete Prim N Proper Reserve 187771 Janpete Candy Kisses
Section C

Reed, Mr T.H.H. – Tyngwndwn

Champion *Stralans Sun-Ray 108826 Reserve 174476 Cefnmelyn Lowri
Section D

Reed, Mr T.H.H. – Tyngwndwn

Champion *Hillgarth Tango Express 99473 Reserve Gwernfythan Dexter 100273
Welsh Part Bred

Cheetham, Mrs K.E. – Carrwood

Champion 27833 Rianwyn Princess Charlotte Reserve *Bodernog Prince of Thieves 14808

Tivyside Agricultural Show Show Date – 9th July 2022 Medal Status – Bronze Website – http://www.tivysideshow.com/
Links Download a Schedule Enter Online Full Results
Results
Section A

Edwards, Ms A. – Coychurch

Champion *166364 Glebedale Jubilee Reserve 173181 Sarum Rose Champagne
Section B

Phillips,  Mr A. S. – Amar

Champion *Bryngwennol Royal Tribune 83476 Reserve 171787 Fairywood Gwenllian
Section C

Green, Mr J.P. – Steffan

Champion *176290 Nebo Raquel Reserve 185621 Glanteifi Adel
Section D

Green, Mr J.P. – Steffan

Champion *147907 Clyngim Rosa Reserve 188183 Parc Trysor
Welsh Part Bred

Edwards, Ms A. – Coychurch

Champion 26500 Cwmmeudwy Springtime Reserve *Penstrumbly the Illusionist 15032
Bridgend County Show Show Date – 9th & 10th July 2022 Medal Status – Bronze Website – https://www.bridgendcountryshow.org.uk/
Links Download a Schedule Enter Online Full Results
Results
Section A

Porter, Mr A.J. – Vanoca Park

Champion Islyn Mab Y Mynydd 110089 Reserve Glebedale Magic Mike 107912
Section B

Porter, Mr A.J. – Vanoca Park

Champion *187770 Heniarth Do-Si-Do Reserve Tygolau Driedel 109176
Section C

Moffatt, Mr G.W. – Pwllmelin

Champion *145973 Cilmery Lullaby Reserve 183056 Newgap Nell’s Last
Section D

Moffatt, Mr G.W. – Pwllmelin

Champion *189021 Tirlas Trysor Casi Reserve Maescrofta Ronaldo 81948
Welsh Part Bred

Mann, Mrs J.E. – Maerton

Champion 25884 Cupidhill Caprice Reserve Treoes Megan
Ashby Show Show Date – 10th July 2022 Medal Status – Bronze Website – https://www.ashbyshow.com/ 
Links Download a Schedule Enter Online Full Results
Results
Section A

Simpson, Mrs. G. – Wortley

Champion *162968 Delami Annouska Reserve 184574 Tamevalley Savanah
Section B

Simpson, Mrs. G. – Wortley

Champion *Paddock Prince charming 111593 Reserve 182430 Walseker Tiara
Section C Champion N/A Reserve N/A
Section D Champion N/A Reserve N/A
Welsh Part Bred Champion N/A Reserve N/A
NCPA Maelor & Shropshire Show Date – 10th July 2022 Medal Status – Bronze Website – https://www.facebook.com/Ncpamaelor
Links Download a Schedule Enter Online Full Results
Results
Section A

Wilson, Miss R. – Boothsdale

Champion *Synod Coronation 111541 Reserve 175826 Hirganfach Autumn Breeze
Section B

Stephens, Miss V.A. – Annandale

Champion *163838 Bunbury Filligree Reserve 186451 Bunbury Pretty Penny
Section C

Shaw, Mr H.L. – Deoniaeth

Champion *Brynseion King-Of-The-Hill Reserve Moorcroft Moore-Magic 95981
Section D

Shaw, Mr H.L. – Deoniaeth

Champion *Sangrug Sam-I-Am Reserve 182022 Sangrug Gwenllian
Welsh Part Bred Champion N/A Reserve N/A
Southern Counties WPCA Show Date – 10th July 2022 Medal Status – Bronze Website – www.scwpca.co.uk 
Links Download a Schedule Enter Online Full Results
Results
Section A

Langford, Mrs S.V. – Salbrook

Champion *Islyn Priodfab 111511 Reserve 162973 Springbourne Clarice
Section B

Langford, Mrs S.V. – Salbrook

Champion Laithehill Oberon 57302 Reserve 682 Smokeycott Shezam
Section C

Foster, Mr B. – Gerrig

Champion *169048 Stanray Skybella Reserve 185894 Stanray Miss Florence
Section D

Foster, Mr B. – Gerrig

Champion *183317 London Tilly Trotter Reserve 179281 Llwynhywel Crackling Rose
Welsh Part Bred

Langford, Mrs S.V. – Salbrook

Champion Tricklebank Electra Reserve 27375 Owston Vogue Edition
Northern All Welsh Show Show Date – 10th July 2022 Medal Status – Silver Website – https://nawshows.wixsite.com/home
Links Download a Schedule Enter Online Full Results
Results
Section A

Dobinson, Mr A.B. – Brierdene

Champion *Lingardswood Pendragon 101873 Reserve Thistledown Bow Tie 112899
Section B

Harforth, Mr J.F. – Stanleygrange

Champion *Moelgarnedd Mabon 112052 Reserve 185189 Phylberns Pollyanna
Section C

Thomas, Mr G.W. – Telynau

Champion *Glyncoch Master 108914 Reserve 188124 Tryfel Queen of Diamonds
Section D

Williams, Mr D.D. – Dyffryntywi

Champion *159760 Balnecroft Golden Isle Reserve 189000 Nunthorpe Secret Keeper
Welsh Part Bred

Thomas, Mr G.W. – Telynau

Champion N/A Reserve N/A
Royal Welsh Show Show Date – 18th – 21st July 2022 Medal Status – Gold Website – https://rwas.wales/royal-welsh/ 
Links Download a Schedule Enter Online Full Results
Results
Section A

Reed, Miss J.M. – Haverford

Champion Reserve
Section B

Miller, Mr R.L. –   Heniarth

Champion Reserve
Section C

Frith, Mrs C.S. – Ristol

Champion Reserve
Section D

Gant, Mr E. – Northwick

Champion Reserve
Welsh Part Bred

Powell, Mrs D.H. – Langarth

Champion Reserve
Royal Lancashire Agricultural Show Show Date – 22nd – 24th July 2022 Medal Status – Bronze Website – http://www.royallancashireshow.co.uk/
Links Download a Schedule Enter Online Full Results
Results
Section A

Brown, Mrs A.E. – Browan

Champion *Pinewell Harrison 108881 Reserve Lingardswood Pendragon 101873
Section B

Brown, Mrs A.E. – Browan

Champion *Walseker Colorado 102390 Reserve 185341 Hazelmoor Lady of The Lake
Section C

Moore, Mr V. – Tycwm

Champion Tryfel Top-Dollar 104617 Reserve *Llynhelyg Finley 100135
Section D

Moore, Mr V. – Tycwm

Champion Buckswood My Maria (RAF) Reserve 185230 Buckswood Peggy Sue
Welsh Part Bred

Brown, Mrs A.E. – Browan

Champion Marcosie The Fourth Dimension 14456 Reserve Clonageera Dream On 15528
South Yorkshire Welsh Show Show Date – 24th July 2022 Medal Status – Silver Website – https://www.facebook.com/groups/1853821348222664/
Links Download a Schedule Enter Online Full Results
Results
Section A

Waller, Miss D. – Delami

Champion Reserve
Section B

Jones, Mrs D. – Fairywood

Champion Reserve
Section C

Jenkins,  Mr W.J.P. – Moelgwyn

Champion Reserve
Section D

Fox, Mrs C. – Babylon

Champion Reserve
Welsh Part Bred

Parker-Jones, R. – Croston

Champion Reserve
Ryedale Show Show Date – 26th July 2022 Medal Status – None Website – https://www.ryedaleshow.co.uk/
Links Download a Schedule Enter Online Full Results
Results
Section A Champion N/A Reserve N/A
Section B Champion N/A Reserve N/A
Section C Champion N/A Reserve N/A
Section D Champion N/A Reserve N/A
Welsh Part Bred Champion N/A Reserve N/A
Border Union Show Date – 29th July 2022 Medal Status – Bronze Website – https://borderunion.co.uk/border-union-show/ 
Links Download a Schedule Enter Online Full Results
Results
Section A

Willis-Burton, Mrs. C. E. – Pentrefelin

Champion *155163 Gartconnel Siaradus Reserve 186298 Brierdene May Blossom
Section B

Willis-Burton, Mrs. C. E. – Pentrefelin

Champion Reserve 186084 Wagtail Essence
Section C Champion N/A Reserve N/A
Section D Champion N/A Reserve N/A
Welsh Part Bred Champion N/A Reserve N/A
Cardigan County Agricultural Show Show Date – 30th July 2022 Medal Status – Bronze Website – https://cardigancountyshow.org.uk/
Links Download a Schedule Enter Online Full Results
Results
Section A

Sheil, Ms J. – Dukeshill

Champion Three-B Tywysog 71436 Reserve 188963 Rhesfair Dangerous Lady
Section B

Sheil, Ms J. – Dukeshill

Champion *Crossfoxes Gethin 92522 Reserve 649 Chaseford Elation
Section C

Dobbs, Mr G. – Llangattock

Champion 176290 Nebo Racquel Reserve *185621 Glanteifi Adel
Section D

Dobbs, Mr G. – Llangattock

Champion *170292 Taraco Azarenka Reserve 173460 Cwmesgair Touch of Class
Welsh Part Bred

Sheil, Ms J. – Dukeshill

Champion *25247 Penstrumbly Ooo Me Julie Reserve Small-Land Domino 15385
NORSE WPCA Show Show Date – 31st July 2022 Medal Status – Bronze Website – https://www.facebook.com/NorseWelshPonyCobAssociation/ 
Links Download a Schedule Enter Online Full Results
Results
Section A

Wainwright, Miss K. J. – Skellorn

Champion *Cosford Wishes Vision 95755 Reserve 184311 Thistledown Darling Buds of May
Section B

Wainwright, Miss K. J. – Skellorn

Champion *618 Heniarth To-Wit-To-Woo Reserve Thistledown Rain Man 112931
Section C

Bigley, Miss C.E. – Llanarth

Champion *180729 Leyeswick Jodie-Marsh Reserve Rhyd-ddu Commander 105047
Section D

Bigley, Miss C.E. – Llanarth

Champion 181946 Bryncendl Meghan Reserve 183754 Llwynhywel Rosebud
Welsh Part Bred

Wainwright, Miss K. J. – Skellorn

Champion *Llynhelyg King-Of-Kings 13837 Reserve Llynhelyg Totale Tantalizing 15033
North Eastern Counties WPCA  Show Date – 31st July 2022 Medal Status – Silver Website – http://www.necwpca.co.uk/ 
Links Download a Schedule Enter Online Full Results
Results
Section A

Davies, Mr W.B. – Talgoed

Champion *157514 Coffeepot Aryzona Reserve 187717 Waitwith Jemma
Section B

Edwards, Mrs M.F. – Nefmon, Nefydd

Champion *186084 Wagtail Essence Reserve Waxwing Jacobite 106027
Section C

Reed, Mrs. C.E. – Tyngwndwn

Champion *165520 Abergavenny Hetti Reserve 173808 Berthorpe Isabella
Section D

Reed, Mr T.H.H. – Tyngwndwn

Champion *177307 Dearnevalley Lady Mary Reserve 168652 Cruglwyd Elan-Mai
Welsh Part Bred Champion N/A Reserve N/A