News and views 

Severn Valley WPCA Foal Show 2014

Welsh Section A
Judge: Mr Gareth Watkins

Filly Foal
1st Llanfilo Secrets Cariad Wayne & Sharon Lloyd
2nd Frongoch Celtic Rose Mrs A. Jones
3rd Penboeth Velvet Bow Mrs A. Broomhall
4th Gadlys Royal Anthem Mrs.A.Broomhall
5th Doddenhill Queen Bee A. Yarnold Wright
6th Swinford Serenade Mrs. E. Serlock

Colt Foal
1st Isycoed Dante J. Swift
2nd Llanfilo Ambers Special Edition S. & L.Church
3rd Lacy Mac Mr. C.Tibbey
4th Swinford Joe Mrs. E. Sherlock
5th Dolrhedyn Harley M. Jennings
6th Penboeth Essay Yardley & Rowbottom

Section A Champion – Isycoed Dante J. Swift  
Section A Reserve Champion – Llanfilo Secrets Cariad Wayne & Sharon Lloyd

Section A Yearling
1st Elcon Lacianna Mrs. A. Broomhall
2nd Trehwfa Anastasia R. & J.Evans
3rd Sharmlocke Lake Royal Claire Brook
4th Dolrhedyn Ferdy M.Jennings

Welsh Section C
Judge: Mr Dafydd Jones

Filly Foal
1st Corstan Magdalena Miss I Lloyd-Hughes

Colt Foal
1st Ewyn Pepsi J. Bowerman
2nd Rhoswen Captain Oliver Family
3rd Trefnant Defender B. Jones
4th Bluehaven Just Add Spice Costello Family

Section C Champion – Ewyn Pepsi – J. Bowerman
Section C Reserve Champion – Corstan Magdalena

Section C
Yearling
1st Annod Mayflower C/O Graham Roberts

Welsh Section D
Filly Foal
1st Trefnant Jessie J B. Jones

Colt Foal
1st Haighmoor Coming King Brian Jones
2nd Nantshan Playboy Wayne & Sharon Lloyd
3rd Ystwyth Cymro Ddu R. & J. Evans

Section D Champion – Haighmoor Coming King – Brian Jones
Section D Reserve Champion – Nantshan Playboy – Wayne & Sharon Lloyd

Section D
Yearling
1st Saulire Tiger Lily A. Roe

Welsh Section B
Filly Foal
Judge: Mr Lynn Jones
1st Bronheulog Alys Kate Jones
2nd Nordy Little Secret G. Fletcher

Colt Foal
1st Bronheulog Cool Cat R.M. Andrew
2nd The Tango Man R. Roberts
3rd Moelview Cosmic Man D. Jones

Section B Champion – Bronheulog Cool Cat - R.M. Andrew
Section B Reserve Champion – Bronheulog Alys – Kate Jones

Section B
Yearling
1st Hanmere Braveheart Evans Family

Welsh Part Bred Colt, Filly or Gelding to make under 14.2hh
1st Borderfields Birthday Party Tracey Jones

Colt, Filly or Gelding to make under 14.2hh
1st Nantshan Chocolate Orange Hughes/Collard
2nd Borderfields Jubilation Tracey Jones
3rd Plasucha Merlin N. Purkiss

Riding Pony Colt, Filly or Gelding to make over 12hh
1st Tango Man R. Roberts
2nd Moelview Cosmic Man D. Jones

Riding Pony Colt, Filly or Gelding to make over 12hh to become a lead rein
1st Borderfields Birthday Party Tracey Jones

M & M Pony Colt, Filly or Gelding to make over 12hh to become a lead rein
1st Swinford Joe Mrs E. Sherlock
2nd Glyncoch High Hopes J.Mullholland
3rd Leucarhm Roma I. & J. Barr

Mountain & Moorland Foal (Excluding Welsh)
1st Libbyjoe Goblin Yardley/Rowbottom
2nd Willowsvale Foxy Lady A. Wood

Section Champion – Borderfields Birthday Party – Tracey Jones
Section Reserve Champion – Nantshan Chocolate Orange– Hughes/Collard

Part Bred Yearling Colt Filly or Gelding
1st Little Heirloom D. Henning

Riding Horse/Pony Yearling Colt Filly or Gelding
1st Pembroke Justine Teleri Humphreys
2nd Little Heirloom D. Henning

Mountain & Moorland Yearling (Excluding Welsh)
1st Willowsvale Firecracker A. Wood
2nd Blackerator Secret Yardley & Rowbottom
3rd Blackerator Perdy Yardley & Rowbottom

Supreme Champion Foal – Ewyn Pepsi – Jack Bowerman
Reserve Supreme Champion Foal- Bronheulog Cool Cat – R.M. Andrew
Supreme Champion Yearling – Elcon Laciannia – Mrs. A. Broomhall
Reserve Supreme Yearling - Annod Mayflower – C/O Graham Roberts

Young Handlers
1st Sara Evans
2nd Namoi Purkiss

11th Feb 2015