News and views 

North Western WPCA Foal and Yearling Show Results 2014

North Western WPCA Foal and Yearling Show Results
9th November 2014

Section A

Colt Foal
1 & Reserve Tryfel Galileo RAF. Ex, M Cobley
2 Glyncoch Japhet 98020  Ex, P Fielding
3 Brynseion Myrddin 64086. Ex, Mrs E & Miss M Gardiner

Filly or Gelding Foal
1 & Champion & Foal Champion Katoms Carwyn 172645  Ex Mrs K Owen-Lilley
2 Coedyllan Highlight RAF. Ex, S Roberts
3 Coedyllan Ria RAF. Ex, S Roberts
4  Rengrove Reet Petite RAF  Ex, Mrs E & Miss M Gardiner
5  Wensley Mistrall 172547 Ex Mrs K Owen Lilley
6  Trehwfa Constance 172082. Ex, C Nicholas

Yearling Colt
1  Coralan Atlantis 96438 Sire,. Ex, Z Reynolds
2  Penhwnllys Baracuda 95703. Ex, G Ingram
3  Trehenlli Noa 95612 Ex D Owen

Yearling Filly or Gelding
1  Lillyparc Only In Dreams 170435 Mrs S Mulliner 

Owned and bred by Exhibitor
1  Coralan Atlantis 96438 Sire,. Ex, Z Reynolds
2  Lillyparc Only In Dreams 170435 Mrs S Mulliner

Section B

Colt Foal
1  & Reserve & Reserve Foal Champion Bronheulog Cool Cat 97950. Ex, R.M.Andrew
2  Menai Sentry 98515 Ex, A Holt
3  Copella Prince Rubin RAF Ex, Birchwood Equine

Filly or Gelding Foal
1  Cadlanvalley Ladyship 171876 . Ex, S Tattersall
2  Hilin Delight 172157 Ex, W Powers
3  Caerdelyn Isadora 172272. Ex, Mrs C Mansfield

Yearling Colt
1 Telynau Delius 95763. Ex, S Tattersall
2  Cadlanvalley Cherokee 95894. Ex, Z Reynolds

Yearling Filly or Gelding
1 & Champion & Yearling Champion  Musbury Miss Dynamite 170461. Ex, A Holt

Foal or Yearling Owned and Bred by the Exhibitor
1 Out of the Blue Landor 32690. Ex, Miss K Davis

Welsh Part Bred

Colt Foal, Filly or Gelding Foal
1 & Reserve Vale Royal Diane RAF Ex, Z Al-Nazier

Yearling Colt, Yearling Filly or Gelding
1 & Champion Rynys Jeronimo 13193 Ex, W Powers

Section C

Colt Foal
1  Whalley Candy Man 97843. Ex, Miss L Howarth
2  Setvalley The Avenger Ex, S Lee & H Horton
3  Bluehaven Dinozzo 98037 Ex, K West

Filly or Gelding Foal
1  & Reserve Horeb Non RAF . Ex, L Dennis

Yearling Colt
1  Hillgarth Fiery Jack 96809. Ex, Mrs G Nield

Yearling Filly or Gelding
1 & Champion & Reserve Yearling Champion Bryncarreg Ruby Wax 170837
2  Llynhelyg Golden Girl 169560 . Ex, J Evans

Section C Owned and Bred by Exhibitor
1  Whalley Candy Man 97843. Ex, Miss L Howarth
2  Settvalley The Avenger Ex, S Lee & H Horton

Section D

Colt Foal, Filly or Gelding Foal
1  & Reserve Trefaes Awen 12688 J Heywood

2 & 3 Yearling Colt
1  & Champion Trofarth The Gladiator 96804 Ex, J Garland

Yearling Filly or Gelding
1  Peathills Limited Edition 121610 Ex, M Clayton

Section D Owned and bred by exhibitor
1  Peathills Limited Edition 121610 Ex, M Clayton

Coloured Yearling
Rynys Jeronimo 13193 Ex, W Powers

Lead Rein 12h & under A,B, P/B M&M & Coloured
1 Cefnfedw Solo 80940 Sire,. A Holt
2 Tygolau Doris  Day Ex Finley Brady
3 Ffynnonbach Ruben Ex Emily Howard
4 Heniarth Featherbed Ex  L Milner

First Ridden 12.2 and under A,B, P/B M&M & Coloured
1 & Champion Colne Pascoe 87289 . Ex, R.M.Andrew
2 & Reserve  Heniarth Featherbed Ex  L Milner
3 Coopers Eclipse Ex Zara Watson

Introductory First Ridden 
1 Anri Mandalin Ex Sophie Stubbs
2 Coopers Eclipse Ex Zara Watkinson
3 Bronllys Honour Ex Shauna Howard
4 Poppy  Ex Charlotte Sioan

Novice Section A. B, Welsh Part Bred, M&M & Coloured 13.2 & under
1 & Novice & Supreme Ridden Champion Fydlyn Marchway Ex J Lines
2 Suzie Ex Graynia Gross
3 Nefydd Adferth Ex G Eastwood
4 Bronheulog Royal Silhouette Ex C Richardson
5 Friars Heartbreaker Ex Jessica Oldknow
6 Heniarth Featherbed Ex  L Milner

Novice Section C, D, Welsh Part Bred, M&M & Coloured over 13.2
1 & Reserve Novice Champion Doonhill Jack Ex O Peck
2 Bedwellty Branwen Ex G Eastwood
3 Corrib Boy Ex Christina Stubbs
4 Chezmar Golden Boy Ex C Richardson
5 Robanna Razzel Ex Rebecca Balmer
6 Medy Hedyn Gererator Ex N Thomson

Open Classes

Section A – 4 years & over
1 Mynyddtarren The Maverick Ex R Southworth
2 Friars Heartbreaker Ex Jessica Oldknow
3 Heniarth Featherbed Ex  L Milner
4 Mosswood Dylan Thomas Ex C J Wood
5 Caehosyn Ennill Wr  Ex, S lee & H Horton

Section B – 4 years & over
1 Holyoak Angel Delight Ex S Acton
2 Newcott Music Boy
3 Balfour Hawkeye Ex M Donald
4 Ari Mandolin Ex Sofia Stubbs

Welsh Part Bred – 4 years & over
1 Coopers Eclipse Ex Zara Watson

Welsh Section C – 4 years & over
1 Brightlands Chardonnay
2 Robanna Razzel Dazzel Ex R Balmer

Welsh Section D – 4 years & over
1 Heolyrhedyn Generator Ex N Thomson

Open Ridden Mountain & Moorland - (Ex Welsh)
1 & Open Champion & Reserve  Supreme Doonhill Jack Ex O Peck
2 ??
3 Shilstone Rock Snowey River Ex S Acton
4 Mhari of Silverstryne Ex S Howsley
5 Mr Fox Ex Dawn Stuttard

Open Ridden Coloured
1 & Reserve Open Madison Ex L Morris
2 Carrbank Katie May Ex Chelsea Bramwell

 

26th Feb 2015