News and views 

Norse WPCA Spring Show 2014

Norse Welsh Pony & Cob Association Spring Show

Sunday 13th April 2014

In Hand

Judge: Mrs J. Kilbey

Class 1
Welsh Section A. Yearling Colt, Filly or Gelding

1st Llyndu Red Ash R. Eastwood
2nd Bawdsey Daybreak Mr Papworth & Mrs Byford

Class 2
Welsh Section B. Yearling Colt, Filly or Gelding

1st Brookhall Silver Rose Mr & Mrs Greenleaf
2nd Brookhall Quick Silver Mr & Mrs Greenleaf
3rd Brookhall Lady Penelope Mr Rodd

Class 3
Welsh Section A. 2 & 3 year old Colt, Filly or Gelding

1st Llyndu Pollyanna R. Eastwood
2nd Draconis Ivy R. Hotchkiss
3rd Brynrodyn Barwn Mr & Mrs Abel
4th Thistledown Picasso Mrs C. Smith
5th Godebog Kind-A-Nice Mrs Burt
6th Draconis Victor R. Hotchkiss
7th Synod Mary-Rose Miss Hawes
8th Fosterhouses deylah D’ior J. Benham

Class 4
Welsh Section B. 2 & 3 year old Colt, Filly or Gelding

1st Brookhall Sky Dream Mr & Mrs Greenleaf
2nd Tasvalley Abigail Roy Butters
3rd Clanmill Bell-Artiste Hayley Nutter

Small Breeds Youngstock Championships - 1st and 2nd in classes 1-5

Champion: Llyndu Pollyanna R. Eastwood
Reserve: Brookhall Sky Dream Mr & Mrs Greenleaf

Class 6
Welsh Section C. Yearling Colt, Filly or Gelding

1st Hawkbay Romeo David Hawkins
2nd Tyssul Unikah Mrs Brazier

Class 7
Welsh Section D. Yearling Colt, Filly or Gelding

1st Bryneglur Melody Lee Smith
2nd Melinpapur Heaven sent Mandy Leek
3rd Dyffryncowin Dewi Mrs Perrin

Class 8
Welsh Section C. 2 & 3 year old Colt, Filly or Gelding

1st Parvadean Rambo Musson & Davies

Class 9
Welsh Section D. 2 & 3 year old Colt, Filly or Gelding

1st Dantrick Starlight Catherine Fisher

Large Breeds Youngstock Championship - 1st and 2nd in classes 6-10

Champion: Hawkbay Romeo David Hawkins
Reserve: Bryneglur Melody Lee Smith

Class 12
Part Bred Welsh. 2 & 3 year old Colt, Filly or Gelding

1st Silverfield Cheeky Monkey Mrs Morton & Mrs Sexton
2nd Bellbrook Double Diamond K. J. Bell
3rd Sherlocks Son Of Seren Helen Smith

Class 13
Part Bred Welsh. 4 yrs old and over Stallion, Mare or Gelding

1st Cosford Charmer Mr & Mrs Brightwell
2nd Maesmynis Tywysog Danny Boy Victoria Selfe
3rd Benhill Taric C. Durrant
4th Bellbrook Painted Rolo K. J. Bell
5th Coco Danielle Val Clark
6th Merryoaks Pearly Rose L. Thorogood

Part Bred Welsh Championship - 1st and 2nd in classes 11–13

Champion: Cosford Charmer Mr & Mrs Brightwell
Reserve: Silverfield Cheeky Monkey Mrs Morton & Mrs Sexton

Class 14
Welsh Section A. 4 yrs old and over Stallion, Mare or Gelding

1st Aberville Bucks Fizz Jo Cullen
2nd Immybrook Roxys Love Mrs Smith
3rd Aros Juliette Mrs Smith
4th Gorhambury Romeo A. Botten

Class 15
Welsh Section B. 4 yrs old and over Stallion, Mare or Gelding

1st Eyarth Tacoma Mark Watson
2nd Marons Amber Rose Mr Rodd
3rd Volandero Amber Dancer Mrs Perrin

Class 16
Non Welsh Small Breeds 4 yrs old and over - Dartmoor, Exmoor, Shetland

1st Benston Harley Angela Fox
2nd Duradens Krugerrand J. Parker
3rd Caerneuadd Murray A. Botten

Class 17
Non Welsh Large Breeds 4 yrs old and over - Connemara, Dales, Fell, Highland, New Forest,

1st Connla Realtia Reatha Mr & Mrs Harber
2nd Lowhouses Comet Mrs L. Jolly
3rd Hobcroft Rosemary Mrs L. Jolly

Class 18
Welsh Section C. 4 yrs old and over Stallion, Mare or Gelding

1st Waxwing Rigmarole Jo Cullen Class

19 Welsh Section D. 4 yrs old and over Stallion, Mare or Gelding

1st Hucklow Bracken Victoria Selfe
2nd Buckles Kacey May Mrs Brazier
3rd Greenwing Gold Digger Mr Bircher
4th Edmar Sophie Mandy Leek
5th Greenwing Hobo Sam Willis
6th Clemley Miss Dyamite C. Durrant

Championship - 1st and 2nd in classes 14-19

Champion: Hucklow Bracken Victoria Selfe
Reserve: Aberville Bucks Fizz Jo Cullen

Class 22
Rare or Foreign Breed. 4 yrs old and over Stallion, Mare or Gelding

1st Cayak J. Elridge
2nd Spellbond Zeta A. Fox
3rd Da Vinci H. Carter
4th Oywead Halcyon Rachel Adams
5th Duradens Krugerrand J. Parker

Rare & Foreign Breed Championship - 1st and 2nd in classes 20–22

Champion: Cayak J. Elridge
Reserve: Spellbond Zeta A. Fox

Class 23
Child Handler 10 years and under

1st Immybrook Roxys Love Mrs Smith
2nd Duradens Krugerrand J. Parker

Class 24
Child Handler 11 – 16 years

1st Aros Juliette Mrs Smith
2nd Volandero Amber Dancer Mrs Perrin

Class 25
Senior Handler 50+

1st Benston Harley A. Fox

Handler Championship - 1st and 2nd in classes 23–25

Champion: Benston Harley A. Fox
Reserve: Aros Juliette Mrs Smith

Supreme Inhand Championship

Champion and Reserves from all from all Inhand Championships are eligible

Champion: Llyndu Pollyanna R. Eastwood
Reserve: Hucklow Bracken Victoria Selfe

Ridden

Judge: Ms L. Ahmet

Class 26
Ridden Novice. Walk and Trot only for Horses and ponies that have been broken in or after 2013.

Small Breeds

1st Coppinsshill Cristal Tara Vaughan
2nd Duradens Krugerrand J. Parker
3rd Stourton Limerick Mrs Tucker
4th Immybrook Roxy’s Love Mrs K. Smith
5th Idyllic Corinthian Annabel Pocklington

Ridden Novice. Walk and Trot only for Horses and ponies that have been broken in or after 2013.

Large Breeds

1st Tyrllawn Masterclass N. Musson
2nd Rowdown Reuben Mrs Bloss
3rd Edmar Sophie Many Leek
4th Maesmynis Tywysog Danny Boy Victoria Selfe
5th Lowhouses Comet Mrs L. Jolly
6th Co Co Danielle Val Clark
7th Brimlin Fancy That Louise Curtis
8th Pendancer Riversong Susan Dawson

Class 27 Ridden Novice not to have won two first places, 4 years old and over,

1st Gellihaf Rupert L. Sykes
2nd Newydd Bleddyn Tara Vaughan
3rd Bureside Curlew Holly Bland
4th Immybrook Roxy’s Love Mrs K. Smith
5th Oakmill Lady Arlene J. Benbon
6th Telaid Carys L. Crawford
7th Princess Penelope Mrs Bircher
8th Hucklow Bracken Victoria Selfe
9th Gissings Angus V. Redgrave
10th Farino Alfredo E. Pittman

Novice Championship – 1st and 2nd in classes 26-27

Champion: Tyrllawn Masterclass N. Musson
Reserve: Coppinsshill Cristal Tara Vaughan

Class 28
The Colne Stud Equifest Mountain & Moorland Lead Rein
Open to Mountain & Moorland ponies, registered with their respective Pure Bred Societies of Dartmoor, Exmoor, New Forest, Shetland and Welsh A or B. Mare or gelding, 4 years old and over, not exceeding 122cms. Riders not to have attained their 9th birthday before 1st January in the current year.

1st Duradens Krugerrand J. Parker
2nd Aros Juliette Mrs Smith

Class 29
The Choynowski Family Equifest Mountain & Moorland First Ridden
Open to Mountain & Moorland ponies, registered with their respective Pure Bred Societies of Dartmoor, Exmoor, New Forest, Shetland, and Welsh A or B. Mare or gelding, 4 years old and over, not exceeding 128cms. Riders not to have attained their 12th birthday before 1st January in the current year.

1st Pantamanr Just So J. Parker
2nd Coppinshill Cristal Tara Vaughan

Class 30
The Windsor-Phillips Family/Junior Ridden Mountain & Moorland
Mares and geldings, 4 years old & over, registered in the respective pure bred Stud Books of Connemara, Dales, Fells, Highland, New Forest, Welsh Section C & D. Riders of Large Breeds not to have attained their 18th birthday before 1st January in the current year.

1st Newydd Bleddyn Tara Vaughan
2nd Gellihaf Rupert L. Sykes
3rd Gwynnerparc Mereaith Ella Cannell
4th Telaid Carys L. Crawford
5th Manorian Montague Mrs Evans
6th Oakmill Lady Arlene J. Benbon

Class 31
The Windsor-Phillips Family/Junior Ridden Mountain and Moorland
Mares and geldings, 4 years old & over, registered in the respective pure bred Stud Books of Dartmoor, Exmoor, Shetland and Welsh Section A & B. Riders of Small Breeds not to have attained their 14th birthday before 1st January in the current year.

1st Annandale Water Lily L. Sykes
2nd Stourton Limerick Mrs Tucker
3rd Pantamanr Just So J. Parker

Junior Championship – 1st and 2nd in classes 28-31

Champion: Annandale Water Lily L. Sykes
Reserve: Newydd Bleddyn Tara Vaughan

Class 32
Rare & Foreign Breed. 4 yrs old and over Stallion, Mare or Gelding.

1st Manorian Montague Mrs Evans
2nd Cayak J. Eldridge

Class 33
Part Bred Welsh Ridden. 4 years old & over, Stallion, Mare or Gelding. Lead rein & first Ridden Permitted, class will be split if sufficient entries.

1st Benhill Taric C. Durrant
2nd Princess Penelope Mrs Bircher

Class 34
The Hewitt Family Open Ridden Mountain & Moorland
Open to Mountain & Moorland ponies registered with their respective Pure Bred Societies of Dartmoor, Exmoor, Shetland. Stallion, mare or gelding, 4 years old and over. Rider any age.

1st Stourton Limerick Mrs Tucker

Class 35
The Hewitt Family Open Ridden Mountain & Moorland
Open to Mountain & Moorland ponies registered with their respective Pure Bred Societies of Connemara, Dales, Fell, Highland, New Forest, Stallion, mare or gelding, 4 years old and over.

1st Chilham Night Hawk Jo Rose
2nd Manorian Montague Mrs Evans
3rd Gissings Angus V. Redgrave

Class 36
The Hewitt Family Open Ridden Mountain & Moorland
Open to Mountain & Moorland ponies registered with their respective Pure Bred Society of Welsh A, Stallion, mare or gelding, 4 years old and over.

1st Forlan Honey Dundandy N. Bloss

Class 37
The Hewitt Family Open Ridden Mountain & Moorland
Open to Mountain & Moorland ponies registered with their respective Pure Bred Society of Welsh B, Stallion, mare or gelding, 4 years old and over.

1st Annandale Water Lily L. Sykes
2nd Bureside Curlew Holly Bland

Class 38
The Hewitt Family Open Ridden Mountain & Moorland
Open to Mountain & Moorland ponies registered with their respective Pure Bred Society of Welsh C, Stallion, mare or gelding, 4 years old and over.

1st Oakmill Lysander E. Souster
2nd Telaid Carys L. Crawford
3rd Oakmill Harrison H. Smith

Class 39
The Hewitt Family Open Ridden Mountain & Moorland
Open to Mountain & Moorland ponies registered with their respective Pure Bred Society of Welsh D, Stallion, mare or gelding, 4 years old and over.

1st Clemley Miss Dyamite C. Durrant
2nd Daichristu Timeout Louise Curtis
3rd Gwynneparc Mereaith D. Cannell

Ridden Championship - 1st and 2nd in classes 34-39

Champion: Oakmill Lysander E. Souster
Reserve: Chilham Night Hawk Jo Rose

Supreme Ridden Championship
Champion and Reserves from all from all Ridden Championships are eligible plus 1st & 2nd from classes 32-33

Champion: Annandale Water Lily L. Sykes
Reserve: Oakmill Lysander E. Souster

 

 

 

16th May 2014