News and views 

Clwyd Foal Show 2014 - Results

Clwyd Foal Show
Sunday 2nd November, 2014 at Ruthin Livestock Mart

Section A            
Judge: Mr  Ross Delap (Roslay) 
Filly / Gelding

1 - Tyncreigiau Can Y Nos - Mrs S Evans
2 - Arad Honeybee - Mrs P Thomas & Mrs V S Williams
3 - Elcon Model Mistress - Mrs A L Broomhall
4 - Glyncoch Lowri Llwyd - Tomos Howatson

Colt
1 -
Dargale Apostle - Lynda Hexham
2 - Carylmai Flash Jack - C M Oldfield
3 - Manorlea Milo - Mr & Mrs C Abel
4 - Arad Gorgeous George - Gemma Owen

Champion - Tyncreigiau Can Y Nos - Mrs S Evans
Reserve - Arad Honeybee - Mrs P Thomas & Mrs V S Williams

Section B
Judge: Mr Ross Delap (Roslay)  

Filly / Gelding
1 - Treflan Branwen - E Hughes/P Ross
2 - Nefydd Swynaiedd - M Edwards
3 - Nefydd Hudoles - M Edwards
4 - Nordy Little Secret - Mrs G K Fletcher

Colt
1 -
Byley Admiral - G&T Lowe
2 - Nefydd Clwydwyn - G M Eastwood
3 - Hilin Salm - W A Owen
4 - Hilin Spruce - D Evans

Champion -  Byley Admiral - G&T Lowe
Reserve Champion - Treflan Branwen - E Hughes/P Ross

Section C            
Judge:  Miss Anna Roberts (Erdyl)

Filly / Gelding
1 -
Tynwydd Flashdance - M&R Davies
2 - Dafren Ofelia - E Goldthorpe
3 - Newgap Delilahs Gift - J Welsh
4 - Fwrog Linzi - Stacey Rodgers

Colt
1 -
Trefnant Defender - Bryn Jones
2 - Brynseion Lord Marvel - B Kelly

Champion - Tynwydd Flashdance - M&R Davies
Reserve Champion - Trefnant Defender

Section D            
Judge: Miss Anna Roberts (Erdyl)

Filly / Gelding
1 -
Avonvalley Olivia - Matthew Record
2 - Fwrog Begw - E Hughes
3 - Llynhelyg Hanna - Delwyn Jones
4 - Rhwngddwyaton Baby Chino - Iwan Pennant Williams

Colt
1 -
Llynhelyg Meredyth - Delwyn Jones
2 - Broughton Martino - H Wyn Evans
3 - Sangrug Dusty Bin - Tomos Howatson

Champion - Llynhelyg Meredyth - Delwyn Jones
Reserve Champion - Avonvalley Olivia - Matthew Record

Welsh Part-Bred
Judge: Mr Ross Delap (Roslay)

Filly / Gelding
1 -
Vale Royal Diane - Zakiyya Al Nasir
2 - Telynau Martinique - Eirian Williams

Colt
1 -
Glenrowan Peanut - E Hughes/P Ross

Champion - Glenrowan Peanut - E Hughes/P Ross
Reserve Champion - Vale Royal Diane - Zakiyya Al Nasir

Overall Supreme Foal Championship -
Judge: Mrs C Ingram (Newbrook)

Champion - Tyncreigiau Can Y Nos - Mrs S Evans
Reserve - Tynwydd Flashdance - M&R Davies

Section A
Judge: Mr Ross Delap (Roslay)  

Yearling Filly / Gelding
1 -
Rhydyfelin Silver Dream - Mr W Lewis
2 - Friars Cara Wen - Matthew Record

Yearling Colt
1 -
Fouroaks Carlos - Mrs W Lowe Barnes
2 - Pielview Vallace - J Goff
3 - Aros Cadmon - Linda Ridgway
4 - Llynhelyg Playboy

Two / Three year old Filly / Gelding
1 -
Teganlee Licswm Lady -  Danielle Jones

Two / Three year old Colt
N/F

Champion - Rhydyfelin Silver Dream - Mr W Lewis
Reserve -  Fouroaks Carlos - Mrs W Lowe Barnes

Section B            
Judge: Mr Ross Delap (Roslay)

Yearling Filly / Gelding
1 -
Greigiau Spring Mist - W A Owen
2 - Nefydd Soffia - M Edwards

Yearling Colt
1-
Hilin Skyfall - J A Evans
2 - Telynau Delius - Sarah Tattersall

Two / Three year old Filly / Gelding
1-
Hilin Jewel - G M Eastwood
2 - Morwyn Lady Heidirina - A Weaver
3 - Treflan Watkin - E Hughes/P Ross

Two / Three year old Colt

1 - Stoak Troy - Suzanne Oakley

Champion – Stoak Troy - Suzanne Oakley
Reserve - Hilin Skyfall - J A Evans

Section C            
Judge: Miss Anna Roberts (Erdyl)

Yearling Filly / Gelding
1 -
Annod Mayflower - R Fenech
2 - Ashmeadow Dion - Danielle Jones

Yearling Colt
1 -
Rhyd Ddu Halfpenny - P Dening

Two / Three year old Filly / Gelding
1 -
Costa Lilleybette - R Bennett

Champion - Costa Lilleybette
Reserve Champion - Annod Mayflower

Section D
Judge:   Miss Anna Roberts (Erdyl)          

Yearling Filly / Gelding
1 -
Coldwell Tywysoges - W Ennion
2 - Llynhelyg Super Model - Delwyn Jones
3 - Penchwintan Telynores - Delwyn Jones
4 - Trofarth Meg - Jane Roberts

Yearling Colt
1 -
Powysvalley Dino - Saunders & Ruddick

Two / Three year old Filly / Gelding
1 - Pentrecoed Princess Ann - G J McGreavy

Two / Three year old Colt
1 -
Borderfields Gwyndaf - T Jones

Champion - Coldwell Tywysoges
Reserve - Borderfields Gwyndaf              

Welsh Part-Bred             
Judge: Mr Ross Delap (Roslay)  

Yearling Filly / Gelding
1 -
Mwdwleithin Leia - Ffion Lloyd Williams
2 - Maesteg Alfie – Maesteg Stud

Yearling Colt
1 -
Robenn Royal Concerto - Suzanne Oakley

Two / Three year old Filly / Gelding
1 - Rohey Alkinko - P Edwards

Champion – Mwdwleithin Leia
Reserve - Robenn Royal Concerto           

Overall Supreme Youngstock Championship
Judge: Mrs C Ingram (Newbrook)

Champion - Stoak Troy
Reserve - Mwdwleithin Leia

20th Feb 2015